Firmy, która wykona archeologiczne badania wykopaliskowe dla S12 Piaski-Dorohusk oraz dla obwodnicy Gorajca szuka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W przetargu wpłynęło aż 10 ofert.
Dla drogi ekspresowej S12 od Piask k. Lublina do granicy w Dorohusku wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która określiła przebieg drogi. Na etapie prac przygotowawczych przeprowadzone zostały powierzchowne badania archeologiczne oraz rozpoznanie geologiczne. W ramach tych badań nie odkryto składowiska odpadów przemysłowych. Dokumentacja opracowana w ramach prac przygotowawczych podlegała analizie i weryfikacji w zakresie ochrony środowiska.
Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przeprowadzone zostały prace związane z opracowaniem koncepcji programowej dla drogi ekspresowej. Na etapie opracowywania tej dokumentacji przeprowadzone zostały także bardziej szczegółowe badania geologiczne i geotechniczne, w wyniku których ujawniono składowisko odpadów przemysłowych, w rejonie planowanego węzła Dorohucza.
W związku z „odkryciem”, podjęta została decyzja o wyłączeniu odcinka o długości ok. 5,7 km i prowadzeniu dla niego inwestycji odrębnie od pozostałej części ciągu drogi S12. Z kolei realizacja 3 pozostałych odcinków o łącznej długości ponad 55 km ma się zakończyć na przełomie 2026/2027 roku.
Z kolei obwodnica Gorajca realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj za ok. 119 mln zł przez konsorcjum Mosty Łódź i Antex II. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie drogi, uzyskanie decyzji ZRID oraz wybudowanie trasy.
Obwodnica Gorajca będzie drogą jednojezdniową klasy GP. Przebiegać będzie po nowym śladzie i będzie liczyć ok. 6,6 km. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego. Planowane są trzy skrzyżowania, trzy przejazdy bezkolizyjne i most w ciągu DK-74.
GDDKiA szuka firmy, która wykona archeologiczne badania wykopaliskowe wraz z opracowaniem wyników tych badań dla S12 Piaski-Dorohusk oraz dla obwodnicy Gorajca. Zadanie zostało podzielone na cztery części. W przypadku S12 badania mają być prowadzone m.in. w gminie Trawniki, gminie Chełm, gminie Dorohusk i gminie Siedliszcze. W przypadku obwodnicy Gorajca badania mają zostać przeprowadzone w gminie Radecznica. Umowa ma obowiązywać przez nieco ponad rok.
Na razie poznaliśmy oferty zainteresowanych firm. Nie powinno być problemu z wyłonieniem zwycięzcy, bo w większości oferty mieszczą się w zarezerwowanej przez GDDKiA kwocie ok. 4,2 mln zł (sumując wszystkie części).
Przy wyborze zwycięzcy GDDKiA weźmie pod uwagę przede wszystkim cenę (waga 60 %), ale też kwalifikacje i doświadczenie kierownika badań (20 %) oraz termin wykonania archeologicznych badań wykopaliskowych wraz ze sprawozdaniem (20 %).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.